Degetele umflate cu inele pe ele sunt o prezență comună în camerele de urgență, iar tăieturile cu șuruburi sunt o soluție tipică.
Dispozitivul RingRescue face posibilă abordarea cu ușurință a cazurilor în care inelele sunt blocate pe degetele umflate. Acesta ajută la păstrarea intactă a inelelor, oferind în același timp clinicienilor tehnică mai ușoară, față de folosirea frezelor chirurgicale.
Aparatul seamănă cu o manșetă de tensiune arterială în miniatură, manșeta fiind așezată peste degetul afectat, după care este umfltă, fiind acționată de o pompă. Pe parcursul a câtorva minute, presiunea manșetei este redusă, permițând inelul să alunece mult mai ușor.
RingRescue nu abordează cauza de bază a umflăturii, dar face ca îndepărtarea inelului să fie mai puțin stresantă și mai ușoară pentru toți cei implicați.